Batık Tırnak Bakımı

Batık Tırnak Bakımı

Batık tırnak bakımı

Ayak tırnaklarında ki batık, genetik yatkınlık, hatalı kesme veya pedikür işlemleri, yanlış ayakkabı seçimi, travma gibi değişik nedenlerden oluşabilir.

Genellikle başparmaklar da görülen bir durumdur. Tırnak iki yanda veya tek yanda aşağıya doğru kıvrılarak deri içine doğru uzar ve deriye gömülür.

Tırnak batmasında genellikle ilk yakınma batmadan kaynaklanan acı ve giderek tırnağın uzaması sonucu batmanın artışına bağlı ağrıdır. Özellikle bu noktaya yapılan temaslarda ve zorlamalarda ağrı artar. Tırnağın çevresinde enfeksiyon gelişebilir.

Tırnak batması sorunu doktorumuzun ve podologlarımızın değerlendirmesinden sonra gerekli görülen şekilde tedavi edilir.

Tırnağın yapısı ve batığın durumu uygun ise kliniğimizde ayak sağlığı uzmanları tarafından takılan bant veya tel destekler ile tırnağın tırnak yatağında düzgün uzaması tırnak batığının düzeltilmesi mümkündür. Bu uygulamalar tamamen acısız olup yaşam tarzınıza hiçbir kısıtlama getirmez.

Uygulamakta olduğumuz tel ve bant sistemleri:

Batık ve roll-on tırnaklar 3TO tel sistemi ile başarı ile tedavi edilmektedir. Tırnak etrafındaki doku iltihaplanmış olduğu durumlarda da 3TO tel sistemi rahatlıkla kullanılmaktadır. 3TO sistemi 3 parçadan oluşup, uçlarındaki küçük kancalar tırnak kenarlarına yerleştirilip tırnağın orta kısmında bir halka ile birbirine bağlanır. Böylece tırnağın batan kısımları hafifçe kaldırılarak çevre doku rahatlatılır. Bu sistemle tırnağın doğal uzaması desteklenmiş olup tırnak doğru şekle getirilir.

Bu tedavi kliniğimizde uzman podologlarımız tarafından uygulanmaktadır.

Batık ve roll-on tırnaklar VHO tel sistemi ile başarılı bir şekilde tedavi edilmektedir. VHO tel sistemi tel takma yöntemlerinin gelişmiş en son şeklidir. Uygulama tamamen acısız olup, 3 parçadan oluşur uçlarındaki küçük kancalar tırnak kenarlarına yerleştirilip tırnağın orta kısmında bir halka ile birbirine bağlanır. Böylece tırnağın batan kısımları hafifçe kaldırılarak çevre doku rahatlatılır. Bu sistemle tırnağın doğal uzaması desteklenmiş olup tırnak doğru şekle getirilir.

Bu tedavi kliniğimizde uzman podologlarımız tarafından uygulanmaktadır.

B/S Bant sistemleri tırnak batmalarında, roll-on tırnaklarda ve iltihaplı tırnak batmalarında yatay olarak tırnağın üzerine sabitlendiğine bir nevi yay sistemi gibi tırnağın batan kısmını kenarlarından hafifçe kaldırarak anında acı hissini kaldırır. Birkaç bant uygulamasından sonra tırnak tekrar düzleşmeye başlar ve sağlıklı bir şekilde uzar. Bu sistem özellikle diyabet hastaları için uygundur.

Bu tedavi kliniğimizde uzman podologlarımız tarafından uygulanmaktadır.


Randevu al