Medikal Vücut Bakımı

Medikal Vücut Bakımı

Vücudun tamamen sağlığına ve estetiğine yönelik yapılan özel bir bakımdır. Amacı özelikle vücut derisinin daha canlı görünümünü sağlamaktır. Başta selülit olmak üzere, kol, bacak ve karındaki sarkmalarda etkili uygulamalar yapılmaktadır.

Selülit; cilt dokusunda meydana gelen ve cilde “portakal kabuğu” görünümü veren değişimlerdir.

Selülit kadınlarda çok daha yaygın görülmektedir. Kadınların %85-98’inde belli bir ölçüde selülit olduğu saptanmıştır. Yağlar erkekler ve kadınlarda farklı biçimlerde oluşmaktadır. Erkeklerde yağ lobullerini çevreleyen ve destekleyen bağ dokusu iplikleri temel olarak deriye paralel bir biçimde uzanmaktadır. Bundan dolayı erkeklerde deride çökme olmamakta veya en düşük seviyede çökmeye maruz kalmakta ve böylece de erkekler daha düzgün bir cilde sahip olmaktadır. Kadınlardaki bağ dokusu iplikleri ise deriye dik olarak oluşmakta ve dolayısıyla iplikler arasındaki yağ lobulleri deriye dik oluştuğundan bunun bir sonucu olarak da, bağ dokusunun destek yapısı, deriyi aşağıya çekmekte ve deri altında biriken yağlar pürüzlü bir yüzey meydana getirmektedir.

Selülitin nedeni; bağ dokusu bölmeleri (fibröz septa) denilen yağı dokusunu çevreleyen kollajen yapısında ki bağ dokusunun sertleşmesi ve kısalmasıdır. Bu kısalma, selüliti karakterize eden çukurumsu görünümün büyük bir bölümünde etkendir. Ayrıca, bu büzülüp kısalmadan dolayı kan damarları ve lenf dolaşım sistemi de bloke olmakta ve kan damarlarının bu biçimde engellenmesi fibröz septaları daha da sertleştirmektedir. Lenf sisteminin bloke olması ise kalın, kaba ve düzensiz bir deri görünümüne neden olmaktadır. Aynı zamanda yağ hücrelerinin derinin alt kısmı içinde çıkıntı oluşturmasıdır. Bu çıkıntılar ise çukurlaşmayı arttırarak görünümü daha da kötüleştirmektedir

Selülit yüzeyel yağ tabakaları arasında oluşmaktadır. Vücuttaki tüm yağ katmanları içinde yalnızca bu yüzeyel tabaka selülitten etkilenir. Yüzeyel tabaka kilo kaybından etkilenen en son tabakadır. Bu nedenle egzersiz ve kilo verme selüliti ortadan kaldırmamaktadır. Düzenli olarak egzersiz yapan ve düşük yağlı beslenme diyetleri uygulayan kadınlarda bile hala selülit görülebilmektedir. Bu durum, selülitin kontrol altına alınmasını ve selülit tedavisini tümüyle farklı bir sorun haline getirmektedir.


Randevu al