Topuk Çatlaklarının Bakımı

Topuk Çatlaklarının Bakımı

Problemli el ve ayak bakımı doktorumuzun kontrolünden geçtikten sonra planlanır ve doktorumuzun yönlendirmeleri doğrultusunda ayak bakımı için geliştirilmiş özel cihazlarla uzman podologlar tarafından bakım yapılır.

Topuk çatlakları en sık rastlanan ayak problemlerinden biridir. Kozmetik olarak rahatsızlık verirken ağrılıda olabilirler.

Nedenleri arasında derinin koruyucu işlevi olan bariyer tabakasının zarar görmesi ve bunun sonucunda derinin üst tabakasından su kaybının gerçekleşmesi, havanın kuru olması, genetik yatkınlık, diuretik kullanımı, ter bezlerinin aktivitelerinin azalması, keratinizasyon bozukluğu ve yaşlanma ve aşırı kilo sayılabilir. Bazı ilaç tedavileri de derinin kurumasına neden olduğu için çatlaklara yol açabilir.

Topuk çatlakları kolaylıkla mikroorganizmalara giriş kapısı oluşturur ve bacak derisinde kızarıklık, şişlik, ağrı ile seyreden bir bakteri enfeksiyonuna neden olabilir. Sağlıklı kişilerde bu problem kolaylıkla tedavi edilebilir ama diyabet hastası olan veya dolaşım bozukluğu olan kişilerde enfeksiyona yakalanma olasılığı daha yüksektir ve bu tip kişilerde derinin kendini onarma hızı daha yavaş olduğu için bu küçük problem büyük bir sorun haline gelebilir.

Kliniğimizde topuk çatlaklarının tedavisi için çatlağın etrafında ki kalın deriler uygun solüsyonlar ile yumuşatıldıktan sonra bu işlem için geliştirilmiş özel cihazlar ile temizlenir, doktorumuzun yönlendirmeleri doğrultusunda uygun kremler ve pomatlar sürülür ve düzenli bakım ile bu sorun kontrol altına alınır. Gerekirse koruyucu tabanlıklar, silikon ortezler ve silikon pedler önerilir.


Randevu al