Mantarlı Tırnak Bakımı

Mantarlı Tırnak Bakımı

Mantarlı tırnak bakımı

Tırnak mantarı diğer adı ile onikomikoz oldukça sık karşılaşılan, bulaşıcı mantar hastalıklarından biridir. Kozmetik bir sorun olmasının yanından tırnak yatağını ve plağını tutan bir enfeksiyondur.

Tırnak mantarı sıklıkla deri ile beraber tırnak altında çoğalarak ortaya çıkar. Dermatofit olarak adlandırılan mantarlar, mayalar ve küf mantarları, tırnak mantarlarının oluşmasından sorumludur.

Mantarlı tırnaklarda kalınlaşma, pul pul kalkma, renk ve şekil bozuklukları, tırnaklarda çizgilenmeler, beyaz lekeler, ayaklarda ve tırnaklarda kötü koku ve ayak tırnaklarında acıya karşı gelişen duyarlılık ve hassasiyet oluşur.

Tırnak mantarının oluşma nedenleri arasında el ve ayak tırnağında gerçekleşen bir travma, tırnakların çok dipten kesilmesi, ayaklara ve tırnaklara baskı oluşturan çok sivri uçlu ayakkabılar, çok uzun saatler süresince giyilen ayakkabılar ve havalandırılmayan ayakkabılar, sağlıklı ve hijyenik olmayan ortamlar, yüzme havuzları fitness merkezleri, oteller gibi ortak kullanım alanları, nemli ve ılık ortamlar, steril edilmemiş manikür pedikür aletleri sayılabilir. Tırnak mantarı ile karşılaşıldığı zaman mutlaka bir uzman doktora başvurulmalıdır.

Kliniğimizde bu tip tırnaklar doktorumuzun kontrolünden geçtikten sonra ayak sağlığı uzmanları tarafından bakımı yapılarak medikal tedaviye destek olunur.


Randevu al