Tırnak Batması Nasıl Bir Rahatsızlıktır

Tırnak batması tırnak problemleri içerisinde en sık görülenidir. Özellikle başparmaklarda görülür.

Batık tırnak sorunu kişinin iş ve sosyal yaşamını etkileyen bir problemdir. Tırnaklar tek yandan ve iki yandan aşağıya doğru kıvrılarak etin içine gömülür ve derinin içine doğru uzamaya başlar.

Tırnak batmasının ilk belirtileri genellikle tırnak etrafında oluşan şişlik, kırmızılık ve acıdır. İlk yakınma da tırnak batmasına bağlı hissedilen acıdır. Daha sonra tırnağın büyümesiyle tırnak batmasının gelişmesi ve artması sonucunda olan ağrıdır. Bu gibi durumlarda o bölgeye yapılacak herhangi bir temasta ağrı artar. Kişiler bu durumu; ayak, yatak yorgana, çarşafa bile değse bile ağrının çok şiddetli olduğunu belirterek ifade ederler.

Tırnak batmasına önlem alınmazsa
Tırnak batması sorunu olan kişiler için gerekli bakım ve tedavilere başlanmazsa tırnak etrafında enfeksiyon gelişebilir. Önlem alınmazsa yumuşak dokunun tepkisiyle damarlardan zengin olan granülasyon dokusu çevresinde oluşabilir. Bu durumda kişi ayakkabı giymekte ve yürümekte dahi zorlanabilir.

Tırnak batması yaşayabilecek kişiler
Diyabetli kişilerde ve dolaşım bozukluğu olan kişilerde batık tırnak sorunu yara iyileşmesi geç olacağı için özel bir risk taşır. Bu kişilerin ayak sağlıklarına ve ayak bakımlarına dikkat etmeleri gerekir.